Dydaktyka elektroniczna Pracowni Komunikacji Multimedialnej WNS UAM
Wykłady on-line dla studentów Kulturoznawstwa. Rok akademicki 2010-2011.
Zdalnie dostępny, dydaktyczny serwis sieciowy (platforma e-learningowa) MOODLE.
CO ZROBIĆ NALEŻY, BY SKUTECZNIE, BEZ KŁOPOTÓW WYSŁUCHAĆ TEGOROCZNYCH WYKŁADÓW (ŚŁI_WZ)?
- Skieruj swoją przeglądarkę (np. Fire-Fox, Internet Explorer, etc.) ku stronie o adresie http://predykat.amu.edu.pl/moodle/ lub wykorzystaj gotowe hiperłącze [tutaj];
- W prawym górnym rogu tzw. strony powitania użyj hiperłącza oznaczonego napisem "zaloguj się";
- Po załadowaniu się tzw. strony logowania, w oknie 'Nazwa użytkownika' wpisz swój 'login', zaś w oknie 'Hasło' wpisz skojarzone z tym loginem hasło; użyj przycisku opisanego 'Zaloguj się';
- Z listy dostępnych kursów wybierz "Centrum Wykładów Interaktywnych LC II";
- Z listy 'Tematyka" wybierz "Centrum Wykładów Interaktywnych";
- Postępuj zgodnie ze wskazówkami widocznymi we właściwej witrynie wykładowej, bądź zapoznaj się z materiałem zamieszczonym nieco niżej.
WAŻNE: w razie jakichkolwiek problemów NIEZWŁOCZNIE kieruj pytania do administratora (kocias@amu.edu.pl, lub apiet@amu.edu.pl).
JAK FUNKCJONUJE "CENTRUM WYKŁADÓW INTERAKTYWNYCH"?
Wprowadzenie:
W roku akademickim 2010-2011 wykład o nazwie „Światowy ład informatyczny.
Wybrane zagadnienia” (ŚŁI_WZ) – rok II kulturoznawstwa, S(tudia)S(tacjonarne) - licencjat, realizowany jest w trybie, którego zasadą główną jest
teleobecność wykładowcy; studenci WYSŁUCHUJĄ wykładów za pośrednictwem dostępnej w Internecie tzw. platformy e-learningowej MOODLE; korzystanie z przedmiotowego serwisu WYMAGA LOGOWANIA.
Wykłady dostępne będą przez cały rok akademicki - 24 godz. na dobę; pracę systemu obsługuje wspomniana wcześniej witryna specjalnego serwisu sieciowego opatrzona nazwą Centrum Wykładów Interaktywnych. Tam właśnie przechowywane są zarchiwizowane pliki zarejestrowanych wcześniej ścieżek dźwiekowych kolejnych wykładów; każdy wykład podzielony jest na dwie części; archiwum oferuje pliki w formacie [*.SPX] i [*.MP3].
WAŻNE!: odsłuchiwanie plików archiwalnych w formacie [*.SPX] wymaga użycia odtwarzacza audio o nazwie 'foobar2000'; plik instalacyjny (link) oraz instrukcja co z tym począć należy znajdują się w dalszej części bieżącego dokumentu. Otwarcie skojarzonych z wykładami prezentacji (przegląd slajdów) wymaga użycia tzw. przeglądarki do slajdów - więcej na ten temat w końcowej części bieżącego dokumentu.
Witryna Centrum Wykładów Interaktywnych (CWI).
Połączenie z witryną CWI możliwe jest jedynie po zalogowaniu się w serwisie platformy e-learningowej MOODLE. Informuję, iż kod HTML użyty jakiś czas temu do jej przygotowania, przewiduje poprawność wyświetlania zawartości na ekranie monitora o przekatnej 15 cali (karta graficzna z wybraną rozdzielczością 1024x768; przy większych monitorach i innej, zwłaszcza większej rozdzielczości, wyświetlanie zawartości witryny CWI nie będzie zadowalające.
Dwupanelowy (dwukolumnowy) układ witryny CWI funkcjonuje w sposób następujący: w lewej kolumnie znajdą Państwo listę wykładów oraz - co dla bieżącego wywodu jest niezwykle ważne - zestaw hiperłączy pozwalających na ich odsłuchiwanie; zestaw ten ulokowany jest w ostatnich dwóch linijkach akapitu poświęconego każdemu wykładowi. Dla ułatwienia hiperłącza te "pozamykano" w nawiasach kwadratowych. Panel drugi (prawa kolumna) obsługuje archiwum prezentacji multimedialnych - format [*.PPT] skojarzonych z kolejnymi wykładami.
W liscie hiperłączy lewego panelu znajdą Państwo [odsłuch z zapisu archiwaln.: część I, część II]; lącza te (część I i część II) pozwalają odsłuchiwać dany wykład bez pobierania plików z serwisu (w formacie [*.SPX]) . Kolejne z łącz - pomieszczone w ostatniej linijce każdego z akapitów - pozwalają pobierać odnośne pliki audio i archiwizować je lokalnie (np. dysk twardy komputera którego używamy wykorzystując zasoby witryny CWI, pendrive, odtwarzacz MP3). Pierwsza para plików audio zarchiwizowana została w formacie [*.SPX], a druga w formacie [*.MP3]. Sprowadzanie wymaga wykonania następującej akcji: (a) najazd kursora na odnośne łącze i klik lewym przyciskiem myszy; (b) wybór opcji 'zapisz plik na dysku" w oknie pomcniczym obsługującym transfer plików.
Lista hiperłączy panelu prawego zawiera tylko jedną pozycję: na czerwonym pasku pomieszczono napis 'Prezentacja w formacie Power Point'. Najazd kursora na przedmiotowy pasek i klik lewym przyciskiem myszy pozwalają na: (a) zdalne otwarcie pliku prezentacji; (b) sprowadzenie pliku prezentacji i jego lokalną archiwizację. Wyboru dokonujemy zaznaczając preferowaną opcję w oknie pomocniczym obsługującym proces otwarcia i pobierania; okno takie, jak może już Państwo wiedzą, otwiera się automatycznie po podjęciu opisywanej wyżej akcji (... najazd kursora i klik ...).
Instalacja odtwarzacza 'foobar2000'.
- Sprowadź plik instalcyjny odtwarzacza 'foobar2000' [pobierz plik ...];
- Skieruj kursor na ikonę pliku instalacyjnego i kliknij 2x lewym przyciskiem myszy;
- Wybierz tryb instalacji 'full' (kiedy instalator zapyta o tę kwestię);
- Wybierz 'all supported formats' (kiedy instalator zapyta jakie typy plików proponujemy powiązać z 'foobar'em';
- Uruchom odtwarzacz (po pomyślnym zakończeniu pracy instalatora);
- Z menu 'foobar'a' otwórz 'Preferences': nastaw 'Components -> HTTP Reader -> Buffer size: 10KB'.
- Zamknij okno preferencji - 'foobar' jest gotowy do pracy.
Przeglądanie slajdów prezentacji w formacie [*.ppt}:
Jeśli idzie o przeglądarkę slajdów, to posiadacze oprogramowania typu pakiet biurowy - np. bezpłatny OpenOffice, lub płatny Microsoft Office - NIE MUSZĄ instalować dodatkowo nic więcej, bowiem wzmiankowana przeglądarka
instalowana jest automatycznie wraz z wymienionym wyżej pakietem. Dla nieposiadających żadnego pakietu biurowego proponujemy samą przeglądarkę slajdów dystrybuowaną bezpłatnie przez firmę Microsoft [
pobierz plik ...]; jej plik instalacyjny znany jest pod nazwą
'PPView97'; instalacja przegladarki wymaga kliku (lewy przycisk myszy) na w/w pliku instalacyjnym i postępowaniu zgodnie ze wskazówkami instalatora.
WAŻNE!!! Jeśli czegoś nie rozumiesz, masz wątpliwości - NATYCHMIAST pytaj wykładowcę lub administratora (kocias@amu.edu.pl lub apiet@amu.edu.pl).