Gopher
Pierwowzorem   hipertekstu  obecnego w systemie  WWW  jest Gopher (spolszczony jako Świstak). Narodził się on na University of Minnesota, aby umożliwić zwykłym  użytkownikom  sieci komputerowej korzystanie z uczelnianych baz danych. Śladem tym poszły wkrótce inne instytucje edukacyjne (nie tylko) i w ten sposób powstała sieć Gophera.

Po uruchomieniu programu na ekranie pojawia się krótkie menu:
1. Informacje lokalne.
2. Inne Świstaki.
3. Inne usługi.
Punkt pierwszy zawiera  informacje  zamieszczone w sieci przez lokalnego administratora, rozwinięciem pozycji drugiej jest zaś kolejne menu zawierające spis kontynentów. Po wybraniu kontynentu ukazuje się lista państw. W ten sposób poprzez rozwijanie kolejnych menu można dostać się do potrzebnych informacji, takich jak na przykład indeks książek biblioteki w Paryżu.
Gopher jednak nie spełnia oczekiwań przeciętnego użytkownika komputera u schyłku XX wieku. Poszukiwanie informacji jest czasochłonne, Gopher narzuca bowiem określoną drogę dostępu do informacji. Największym jednak zarzutem wysuwanym w stosunku do Gophera jest jego czysto tekstowy wygląd. W dobie rozwoju mediów  i dominacji obrazów  program ten nie stanowi atrakcji dla zwykłego użytkownika. Bezkonkurencyjny więc wobec Gophera stał się związany z  interfejsem graficznym  hipertekst i system WWW.